توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رئیس ارشاد ریگان:
دبیرخانه کانون‌های مساجد در ریگان راه‌اندازی می‌شود
پنجشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۹
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ریگان گفت: بیشترین کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد شرق استان کرمان در شهرستان ریگان است و به زودی دبیرخانه این کانون‌ها در این شهرستان راه‌اندازی می‌شود.
 
به گزارش عرش نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از کرمان، بامداد امروز همزمان با سراسر ایران اسلامی آیین شب قدر در تمام مساجد و تکایای دیار پهناور کریمان با شکوه برگزار شد.

 
در نخستین شب از لیالی قدر مردم شهرستان ریگان با حضور در مساجد و تکایا ندای «بک یا الله: و «الغوث الغوث» سر دادند و به سوگواری ضربت خوردن حضرت علی (ع) نشسیتند.

 
این مراسم در روستاهای شهرستان ریگان با شکوه خاص و با حمایت و همکاری کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد برگزار شد‌.

 
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ریگان در حاشیه آیین شب قدر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: مراسم شب قدر در روستاهای شهرستان با‌شکوه‌تر از سال‌های گذشته ‌برگزار شد‌.

 
حجت‌الاسلام منصور نعمتی عنوان کرد: بیشترین کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد شرق استان کرمان در شهرستان ریگان است و به زودی دبیرخانه این کانون‌ها در این شهرستان راه‌اندازی می‌شود.

 
وی تصریح کرد: این کانون‌ها‌ فعالیت‌های فرهنگی هنری زیادی در شهرستان انجام داده‌اند.

 
طنین ندای بک‌ یا الله در دیار کریمان

 
شب قدر، شب آمرزش است و درهای رحمت و مغفرت پروردگار به روی عالمیان گشوده می‌شود، ندای «بک‌ یا الله» به گوش آسمانیان می‌رسد و زمین چه حال و هوایی دارد.

 
‌در سایه ‌قرآن نشسته‌ایم و خدا را سوگند می‌دهیم که ای معبود من، خطاکارم و پشیمان، این آواز مسافری غریب است که سرود وصل می‌خواند، مسافری غریب که در ترنم اشکانش زمزمه می‌کند و در گوشه‌ای از مسجد نشسته است و نام او را می‌خواند.

 
درخواست ظهور منجی در لیالی قدر

 
پروردگارم چه شیرین است در خلوت با تو سخن گفتن، آنگاه که آغوش رحمتت را گشوده‌ای و درهای توبه را باز گذاشته‌ای و فرصت زیبا زیستن را به ما داده‌ای‌.

 
‌در این شب عزیز تمام‌ بندگانت از غنی و فقیر با بهترین حالات تو را می‌خوانند و ظهور بهترین خلیفه‌ تو را بر روی‌ زمین می‌خواهند.

 
‌خدای من تو کریم و بخشنده هستی، درهای رحمت و مغفرت درگاهت همیشه به روری بندگان گناه کارت گشوده است.   

 
مهربان پروردگارم، شب قدر را با آمرزش گناهان بر ما مبارک گردان و زمینه سعادت دنیا و آخرت ما را فراهم نما، ای مهربان‌ترین مهربانان.

 
برگزاری آیین با شکوه لیالی قدر در مسجد سراسر کرمان

 
در نخستین شب از لیالی قدر مردم روزه‌دار کرمان با حضور در مساجد و اماکن مذهبی با انجام اعمال شب 19 کاه رمضان با خدای خود راز و نیاز کردند.

 
مردم شهر باغین نیز با حضور در مساجد و حسینیه‌ها به مناسبت ضربت خوردن مولی‌الموحدین علی (ع) عاشقان آن حضرت در غم از دست دادن مولای خود به عزاداری و سوگواری پرداختند.

 
همزمان با شب 19 ماه مبارک رمضان مساجد‌، حسینیه‌ها و تکایای شهرستان رفسنجان محل حضور پر‌شور مردم رفسنجان برای احیای شب قدر بودند.

 
حسینیه سیدالشهدای روستای مهدی‌آباد واحد رفسنجان نیز مملو شده بود از ‌انسان‌های خدا‌جوی و مومن که به شب زنده‌داری پرداختند.

 
حجت‌الاسلام صادق سلطانی استاد حوزه علمیه در محل حسینیه سید‌الشهدا(ع) روستای مهدی‌آباد واحد با تسلیت ایام شهادت امام علی (ع) اظهار داشت: شب قدر شبی است که مقدرات یک سال انسان‌ها بر‌اساس شایستگی‌های آنها رقم می‌خورد.

 
وی تصریح کرد: در تمام سال شبی به عظمت و نورانیت شب قدر نیست و خدا در قرآن نیز این شب را از هزار ماه برتر دانسته است.

 
استاد حوزه علمیه افزود: در شب قدر فرشته‌ای به نام روح که اعظم فرشتگان است به اذن پروردگار پایین می‌آید و آنچه را که برای هر کس مقدر شده خدمت ایشان عرضه می‌دارد.

 
وی بیان داشت: معصومین (ع) شب قدر را از بین شب‌های 19، 21 و 23 ماه رمضان دانسته‌اند و هر شب احتمالش را بر شب قبل بیشتر بیان کرده‌اند.

 
سلطانی به اعمال مشترک و خاص شب‌های قدر اشاره کرد و افزود: غسل، استغفار و خواندن نماز هفت قل هوالله از مستحبات مشترک در این سه‌ شب است.

 
وی تصریح کرد: احیای شب قدر، خواندن زیارت امام حسین (ع) و قرآن بر سر گذاشتن از دیگر اعمال این شب‌ها است.

 
سلطانی بهترین اعمال در این شب‌ها را طلب آمرزش دانست و خاطر‌نشان کرد: دعا تنها برای امور دنیا نباید باشد، بلکه آخرت مهمتر از دنیا است.

 
سفارش اسلام به صله ارحام

 
وی صلوات بر محمد و آل محمد را از بهترین اذکار در شب‌های قدر برشمرد و گفت: لعنت فرستادن بر قاتل امیرالمومنین علی (ع) نیز در این شب‌ها سفارش شده است.

 
این استاد حوزه اذعان داشت: بر اساس روایات چهار دسته از مردم از برکات شب‌های قدر محروم هستند که تارک‌الصلوه، شرابخواران، قاتلان رحم و کسانی که با یکدیگر قهر هستند این چهار دسته را شامل می‌شوند.

 
وی با تاکید بر اصلاح ذات‌البین تصریح کرد: قهر بودن برادر مومن بیش از سه روز جایز نیست و همه برای صلح و آشتی دادن دو نفر که با هم قهر هستند‌ باید آستین بالا بزنند، زیرا این کار ارزشمند مورد رضایت خداوند است.
کد مطلب: 286890