تنها 5 درصد ریزگردها منشاء داخلی دارد
چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۳۳
مدیرکل دفتر بیابان زدایی سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: بیش از 95 درصد از ریزگردها در ایران منشاء خارجی دارند.
تنها 5 درصد ریزگردها منشاء داخلی دارد
به گزارش عرش نیوز از استان سمنان، عباس کارگر در جمع خبرنگاران در سمنان گفت: تنها یک تا پنج درصد از عوامل ریزگردها منشاء داخلی دارد.

وی گفت: فعالیت های گسترده این سازمان در اجرای طرحهای بیابان زدایی از عوامل موثر در طرح تثبت بیابانها و جلوگیری از بروز پدیده ریزگردها دارد و ایران در این زمینه الگویی برای کشورهای مختلف است.

وی با بیان اینکه جهان با چالش بزرگ تغییر اقلیم مواجه است و کمبود آب، بیابان زایی و ... از عوامل اصلی در بروز این چالش است.

کارگر ،استان سمنان را یکی از استانهای دارای اکوسیستم بسیار شکننده دانست و گفت: این سازمان در این زمینه برای حفظ اکوسیسم موجود با اجرای طرحهای ملی و بین المللی کمک می کند.

وی ایران را از کشورهای پیشرو در بیابان زدایی معرفی کرد و افزود: در این ارتباط تاکنون بیش از دو میلیون هکتار جنگل دست کاشت و پنج میلیون هکتار طرحهای بیابان زدایی را اجرا کرده است.

کارگر با بیان اینکه در استان سمنان نیز ۱۰۰ هزار هکتار جنگل دست کاشت ایجاد شده است گفت: امسال برای اجرای طرحهای بیابازدایی ۲۸۰ میلیارد ریال اعتبار ملی برای کشور و برای استان سمنان ۳۲ میلیارد ریال اعتبار ملی و استانی پیش بینی شده است.

همچنین مدیرکل دفتر بیابان زدایی سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری همچنین از اجرای ۱۰ طرح بیابان زدایی با مشارکت نهادهای بین المللی در ایران خبر داد..

وی افزود: این طرحها با مشارکت سازمان عمران ملل، سازمان فائو و ... در زمینه های مختلف در حال اجراست.

وی طرح ترسیب کربن، طرح احیای جنگل های مخروبه با تاکید بر اراضی حساس به فرسایش بادی و اراضی شور، حبله رود، توسعه منابع طبیعی و ... را از جمله این طرحها برشمرد.

کارگر ایران را در اجرای طرحهای بیابان زدایی در دنیا الگو دانست و گفت: کارشناسان کشورهای مختلف سال گذشته در بازدید از طرحهای بیابان زدایی از اقدامات و برنامه های ایران در این زمینه الگوگیری کردند.

وی به بازدید کارشناسان ارشد از استرالیا، هند، ترکیه، افغانستان، و نیز معاون سازمان ملل و مدیرکل آسیا و اقیانوسیه این سازمان در این زمینه اشاره کرد و گفت:در این خصوص یک دوره ۱۵ روزه آموزشی در ایران برای این کارشناسان برگزار شد.

مدیرکل دفتر بیابان زدایی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: برگزاری دوره های آموزشی در این زمینه خواست مجامع بین المللی است.

ایسنا
کد مطلب: 152492