توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
۱۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب برای احیای دریاچه ارومیه نیاز است
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۹
نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۱۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب برای احیای دریاچه ارومیه نیاز است،‌ گفت: دولت تمامی هزینه‌های احیای دریاچه ارومیه را تامین می‌کند.
به گزارش عرش نیوز،با بروز بحران خشک شدن دریاچه ارومیه، طرح‌ها و راه‌حل‌های مختلفی از سوی مسئولان استانی برای برطرف کردن مسئله ارائه شد.

برخی احیای دریاچه ارومیه را منوط به آزادسازی آب از زرینه‌رود به سمت دریاچه و برخی دیگر انتقال آب از ارس و خزر را پیشنهاد داده‌اند و در این میان در ستاد احیای دریاچه ارومیه، طرح"نکاشت" نیز مطرح شد که براساس آن کشاورزان چند سالی از کاشت و زراعت محروم شده و شغل اصلی خود را از دست می‌دادند.

در مهر ماه امسال بارندگی‌های مناسبی در استان رخ داد که براساس نظر سازمان هواشناسی آذربایجان‌غربی در 50 سال گذشته بی‌سابقه بوده و تا حدود 30 سانتی متر سبب بالا آمدن آب دریاچه ارومیه شد.

پس از مخالفت تمامی نمایندگان استانی و مردم آذربایجان‌غربی به ویژه کشاورزان از اجرای طرح نکاشت، مقرر شد این طرح مورد کار کارشناسی دقیق قرار گرفته تا جایی که در جلسه اخیری که در استانداری آذربایجان‌غربی تشکیل شد مقرر شده طرح نکاشت به طرح "بهکاشت" تغییر کند.

گفت‌وگو با عثمان احمدی نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی یک روز پیش از تغییر طرح "نکاشت" به "بهکاشت" انجام شد که ماحصل آن در ذیل می‌آید.

نظر شما در مورد طرح "نکاشت" در حوزه آبریز دریاچه ارومیه چیست؟ و آیا شما موافق اجرای این طرح بودید؟

احمدی: من هم همانند سایر نمایندگان مجلس آذربایجان‌غربی مخالف اجرای طرح نکاشت بوده و هستم چون بیشترین پیامد آن متوجه کشاورزان می‌شود البته ما تابع قوانین و مقررات هستیم اما باید برای اجرای یک طرح، در وهله نخست کار کارشناسی انجام گرفته و کلیات و جزئیات طرح مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

اطلاع دارید هم اکنون دریاچه ارومیه چند درصد آب دارد؟

احمدی: با توجه به بارندگی‌های اخیر، من گمان می‌کنم بالای 13 درصد آب داشته باشد چون پیش از بارندگی‌ها تنها 5 درصد آب دریاچه ارومیه باقی مانده و بقیه خشک شده بود درحالی که بارندگی‌های اخیر امیدواری‌ها را برای احیای دریاچه در نزد کشاورزان و هم استانی‌ها فراهم کرد و حتما باید نماز شکر برای این نعمت لایزال الهی به جای آوریم.

در حال حاضر دریاچه ارومیه چند متر مکعب آب دارد؟

احمدی: در حال حاضر حدود 2 میلیارد و 700 میلیون متر مکعب آب در دریاچه ارومیه وجود دارد درحالی که باید 31 میلیارد متر مکعب می‌بود و در این رابطه ما برای احیای دریاچه 14 میلیارد و 200 میلیون متر مکعب دیگر آب نیاز داریم تا در یک بازه زمانی 10 تا 15 ساله کاملا احیای شود.

چقدر اعتبار برای احیای دریاچه ارومیه مورد نیاز است؟

احمدی: در این رابطه 15 هزار میلیارد اعتبار برای احیای دریاچه ارومیه نیازمندیم حتی در این رابطه یک رایزنی با مشاوران بخش علوم و تحقیقات مسکو روسیه انجام شده و آنها خواهان عقد قرارداد برای احیای دریاچه ارومیه و زاینده‌رود اصفهان هستند چون آنها معتقد هستند با برخی اقدامات و راهکارها، دریاچه ارومیه در یک بازه زمانی و هزینه کمتری احیا می‌شود.

البته در این زمینه کشورمان دارای جوانان نخبه بسیاری است که می‌توان از علم و دانش آنها برای تصمیم‌گیری‌های مهم کشور استفاده کرد و در این رابطه قلب من به عنوان نماینده مجلس و رئیس مجمع نمایندگان استان برای احیای دریاچه ارومیه می‌تپد و هر کاری به لحاظ فکری و مشاوره‌ای از دستم برآید کوتاهی نمی‌کنم.

اگر امسال تداوم بارندگی‌ها ادامه داشته باشد حدود 15 تا 20 سانتی‌متر آب دریاچه بالا می‌آید تا امیدواری برای زنده شدن دریاچه ارومیه در مردم تقویت شود و در این زمینه ما اطمینان داریم که خداوند متعال هر زمان اراده کند می‌تواند نعمت برف و باران و نزولات جوی خود را بر ما ارزانی کند تا نیازی به احیای آن توسط خلق خدا وجود نداشته باشد.

مشکل دریاچه ارومیه یک مسئله بین المللی است

مشکل دریاچه ارومیه یک مسئله بین‌المللی است چون در سطح دنیا چنین دریاچه ای کمتر وجود دارد بنابراین باید دولت و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی تمامی تلاش خود را برای احیای مجدد نگین آبی آذربایجان‌غربی انجام دهند.

با توجه به اینکه دریاچه ارومیه در یک بازه زمانی 10 تا 15 ساله احیاء می‌شود باید پس از آغاز طرح و در سال‌های نخست، حل مشکل دریاچه با جدیت دنبال شده و پس از آن فراموش نشود.

با توجه به اینکه رئیس جمهور از تامین کامل هزینه‌های دریاچه ارومیه خبر داده است، سفر ایشان چه موقع به استان انجام می‌شود؟

احمدی: ما نمایندگان مجلس و مردم شریف آذربایجان غربی امیدوار هستیم که ایشان در اسرع وقت به استان سفر کنند اما متاسفانه تا به حال پاسخ دقیق و شفافی به ما داده نشده اما نمایندگان مجلس آذربایجان غربی پیگیر این مسئله هستند بنابراین امید می‌رود با سفر دکتر روحانی به استان، ضمن رایزنی و همفکری در رابطه با حل مشکلات مختلف استان، به مشکل دریاچه ارومیه نیز رسیدگی شود.

برخی کارشناسان کشورمان معتقدند که بهترین و کم هزینه‌ترین راه احیای دریاچه ارومیه، فازبندی آن است یعنی در وهله نخست قسمت جنوب دریاچه احیاء شده و سپس قسمت شمالی آن احیاء شود، نظر شما در این رابطه چیست؟

احمدی: من در این رابطه تخصص لازم را ندارم اما احساس می‌کنم که برای انجام هر اقدامی در رابطه با احیای دریاچه ارومیه، اول باید کار کارشناسی دقیق صورت گیرد بنابراین من در این زمینه چندان دخالتی نمی کنم اما به نظر من اگر از 4 سوی دریاچه ارومیه یعنی از غرب، شرق، شمال و جنوب استان کار آب رسانی به طور همزمان آغاز شود، به ویژه زمانی که اثرات آن بیشتر به چشم آید، مناسبت تر و بهتر است.

بنابراین اگر تشخیص کارشناسان امر به احیای دریاچه از قسمت جنوبی آن باشد باید تمامی تلاش خود را به کار بندیم تا در اسرع وقت تمامی کارهای مربوط به احیاء را انجام دهیم پس مهم نیست احیاء از کدام سمت دریاچه آغاز شود حتی اگر احیای دریاچه با تانکر و دبه آب نیز قابل انجام باشد باید در این زمینه اقدام کرد.

به نظر شما آزاد کردن آب از رود زاب به سمت دریاچه، بهتر از آزادسازی آب از ارس یا دریای خزر که جزو آبهای بین الملی بوده و حداقل هزینه آن 4 هزار میلیارد ریال است، نیست؟

احمدی: دکتر روحانی در این رابطه اطمینان داده که هیچ محدودیت مالی برای احیای دریاچه ارومیه وجود ندارد و در این زمینه باید بررسی‌های لازم انجام شود چون برای احیای دریاچه به غیر از مشکل آب، زمان کافی نیز مورد نیاز است پس به نظر من اگر در جنوب استان باروری ابرها انجام شود بسیار مفیدتر از انتقال آب از ارس و زاب است چون برای احیای دریاچه نباید تنها به یک روش حل بحران توجه داشت بلکه باید تمامی روش‌ها را امتحان کرده و از چند جهت وارد شویم و اقدام کنیم چون اگر اختصاص به یک نقطه باشد قطعا زمان بیشتری نیاز دارد.

بنابراین باز تاکید می‌کنم که دریاچه ارومیه روح و جان ما است و هر کاری برای احیای دوباره آن انجام می‌دهیم برای مثال باید مدیریت آب در استان انجام شود و در این رابطه باید آبیاری تحت فشار و قطره ای در آذربایجان‌غربی احیا شود و کشاورزی استان به سمت مکانیزه شدن رود چون در غیر این صورت آبهای عمیق، زیرزمینی و سطحی به راحتی تمام می‌شود.

ذکر این نکته لازم است که احیای دریاچه ارومیه نباید به هر قیمتی صورت گرفته و برای کشاورزان منطقه تعیین تکلیف کنیم و هر ماه به جای کشت محصولات کشاورزی به آنها اجاره زمین دهیم چون به زور که نمی‌توان به کسی اجازه استفاده از زمین کشاورزی را نداد بلکه در ابتدا باید حداقل شغل جایگزین مناسبی برای آنها در نظر گرفته شود.

با اجرای طرح نکاشت، کشاورزان در عمل انجام شده قرار گرفته و دچار مشکلات فراوانی می‌شوند بنابراین باید سازمان جهاد کشاورزی با همکاری دهیاران جلسه ای تشکیل داده و ارائه راهکارها زیرنظر آنان باشد تا مبلغ اجاره زمین‌های کشاورزی حداقل به موقع به دست بهره‌برداران برسد چون این طرح براساس کار کارشناسی نبوده و مقدمات آن خام و ناپخته بوده است و حتی مردم نمی‌دانند با اجرای این طرح چیزی عایدشان می‌شود یا نه؟ و با این وضعیت پیش آمده چه کار باید بکنند؟

طرح‌های ارائه شده برای احیای دریاچه ارومیه به صورت شفاف به مردم تبیین شود

اگر طرح‌هایی که برای احیای دریاچه ارومیه ارائه می‌شود به صورت شفاف و کاملا صادقانه و منطقی برای مردم تبیین شود، با توجه به اینکه مردم کشورمان همواره و در تمامی اعصار همگام با نظام و انقلاب اسلامی بوده اند، حرف و اقدام به حق را پذیرفته و با دولت همکاری می‌کنند اما چون طرح نکاشت یک طرحی ناگهانی و ناپخته بود انتظارات مردم برآورده نمی‌شد.

بی‌شک اگر مسئولان استانی به ویژه استاندار آذربایجان‌غربی مطمئن باشد که طرح نکاشت سرانجامی در پی ندارد خود آن را منتفی می‌کند بنابراین باید معایب و محاسن ارائه شده نسبت به احیای دریاچه ارومیه به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 326327