توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استراتژی آمریکایی - صهیونیستی در لبنان بعد از شکست تروریست‌ها
پنجشنبه ۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۷
یک روزنامه لبنانی به تبیین استراتژی و راهکارهای آمریکا و رژیم صهیونیستی و جریان‌های وابسته داخلی برای از بین بردن تأثیرات و پیامدهای پیروزی راهبردی مقاومت و ارتش لبنان در پاکسازی این کشور از گروه‌های تروریستی پرداخت.
به گزارش عرش نیوز به نقل از روزنامه لبنانی البناء، تحولاتی که این روزها و تنها طی چند هفته کوتاه اتفاق افتاد، در چهار سال گذشته در لبنان به سختی قابل تصور بود. جبهه النصره و گردان های اهل الشام و داعش از لبنان اخراج شدند و ارتفاعات مرزی لبنان و سوریه از وجود عناصر تروریستی پاک‌سازی شد و لبنانی‌ها به‌زودی جشن آزادسازی دوم را برگزار می‌کنند. طی سال‌های گذشته جنگ در سوریه در اوج خود بود و شهرهای این کشور به همراه عراق به کلی تحت سلطه داعش قرار می گرفت و تروریسم در ابعاد نظامی در ارتفاعات عرسال نیز گسترش پیدا کرده و تا منطقه عکار و مرزهای سوریه و لبنان می رسید و عوامل انتحاری و خودروهای بمب‌گذاری شده آنها به روستاهای منطقه بقاع و محلات ضاحیه جنوبی بیروت ارسال می شدند. اعلام امارت جبهه النصره در منطقه قلمون وخلافت داعش در سواحل دریای مدیترانه بسیار نزدیک بود و سرکردگان این دو گروه تروریستی این موضوع را مخفی نمی‌کردند و اعترافات شبکه‌های تروریستی گرفتار شده به دست سرویس‌های امنیتی لبنان نیز به این موضوع اشاره می کردند. فضای سیاسی موجود در آن زمان در سایه تأیید برخی از احزاب داخلی و تصمیمات خفت بار دولتی که وابسته به خارج بود و شکاف گسترده‌ای که در منطقه و عرصه بین الملی وجود داشت، کاملا متناسب با این رویکردها بود.

عوامل داخلی و خارجی بسیاری باعث تغییر معادله و ترسیم مجدد عرصه درگیری‌ها شد که مجالی برای ورود به آنها نیست، اما سوالی که مطرح است، اینکه بعد از سرکوب گروه‌های تروریستی در منطقه ارتفاعات عرسال که جریان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و داخلی به شدت روی آن حساب کرده بودند ، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا جریان مقابل محور مقاومت در برابر این پیروزی‌های متوالی که نتوانست مانع از تحقق آنها شود، دست‌بسته باقی خواهد ماند؟

بلافاصله بعد از شکست و خروج ارتش اسرائیل از جنوب لبنان در سال 2000، رژیم صهیونیستی عرصه را برای جنگ از نوعی دیگر ضد مقاومت در ابعاد اطلاعاتی و تبلیغاتی و سیاسی در محافل بین‌المللی آغاز کرد. قطعنامه 1559 برای خلع سلاح مقاومت و ترور رفیق حریری نخست وزیر لبنان و تشکیل جریان 14 مارس مخالف با دولت سوریه و حزب‌الله و بعد از آن تجاوز جولای 2006 برای تحمیل پروژه خاورمیانه جدید تا حوادث هفت می 2008 برای ایجاد فتنه مذهبی در لبنان با هدف محاصره مقاومت و خلع سلاح آن ، بخشی از این سناریوها بود. اما هنگامی که تمامی این اقدامات به شکست منجر شد، نوبت به جنگ ضد سوریه رسید.

واشنگتن و تل‌آویو و برخی دولت‌های عربی و خلیجی وسیله‌ای برای تخریب وجهه مقاومت و پایین آوردن ارزش و اهمیت پیروزی‌های این محور و تاثیرات آن بر ملت های منطقه به ‌ویژه بعد از آزادسازی بخش‌های جنوبی لبنان در سال 2000 و پیروزی جولای 2006 به دست نیاورند. جفری فلتمن سفیر سابق آمریکا در لبنان اعلام کرد که این کشور بالغ بر 500 میلیون دلار برای تخریب وجهه مقاومت در لبنان هزینه کرده است. اسناد ویکی لیکس نیز نشان دهنده رشوه‌های آمریکایی‌ها است که شخصیت‌های سیاسی 14 مارس برای حمله کردن به محور مقاومت و تخریب پیروزی‌های آنها از این کشور دریافت کرده‌اند.

سؤالی که اینجا مطرح است اینکه در حال حاضر اقدامات جبهه مقابل برای از بین بردن پیامدهای پیروزی بر تروریسم در منطقه ارتفاعات عرسال چیست؟ سامان‌دهی مجدد جریان 14 مارس در مقابله با حزب‌الله و آن چیزی که اسرائیل و عربستان سعودی از آن تحت عنوان افزایش موجودیت ایران در لبنان نام می‌برند ، بخشی از این رویکرد است. رژیم آل سعود و صهیونیست‌ها معتقدند که هر پیروزی که حزب‌الله به دست بیاورد، پیروزی برای ایران به حساب می‌آید و باعث توسعه پروژه ایران در منطقه می‌شود. آمریکایی ها نیز تلاش دارند برگه تیم مقابل محور مقاومت در لبنان را قوی نگه دارند تا بتوانند در مذاکرات سوریه از آن به نفع خود بهره‌برداری کنند.

قبل از اینکه جنگ با داعش در لبنان به پایان خود برسد ، ثامر السبهان وزیر مشاور در امور کشورهای خلیجی در وزارت خارجه عربستان به بیروت سفر کرده و با مقامات جریان 14 مارس دیدار کرد. وی حدود یک و نیم ساعت با سمیر جعجع رئیس حزب نیروهای لبنانی و چند بار با سعد حریری نخست وزیر لبنان و دیگر رهبران جریان المستقبل نیز دیدار داشت. تلاش وی در این دیدارها تمرکز بخشیدن به حضور عربستان در لبنان و تلاش برای تعمیق مناسبات ریاض با جریان 14 مارس و بویژه تقویت و بهبود ائتلاف شکننده جریان المستقبل با حزب نیروهای لبنانی بود.

منابع سیاسی در این رابطه به روزنامه البناء اعلام کردند که السبهان از مقامات لبنانی که با آنها دیدار داشت، خواسته است که اختلافات سیاسی و انتخاباتی خود را کنار بگذارند و تلاش‌های خود را ضد حزب‌الله و برای جلوگیری از آثار و پیامدهای پیروزی این حزب متحد کنند. این منابع همچنین از تلاش‌های آمریکا و عربستان برای بازگرداندن ولید جنبلاط رئیس حزب گفتمان دموکراتیک به موقعیت قبلی خود در ائتلاف 14 مارس خبر داده و البته تأکید کرد که این تلاش‌ها تاکنون موفقیت‌آمیز نبوده است. چرا که جنبلاط معتقد است موضع‌گیری کنونی‌اش در این مرحله بهترین گزینه است.

تیم مذکور تنها گزینه موجود در برابر پیروزی نیروهای مقاومت و ارتش سوریه در اخراج عناصر مسلح و روشن کردن سرنوشت نظامیان ربوده شده را اتهام‌زنی‌های بیهوده ضد مقاومت می دانند که لبنانی ها پیش‌ازاین نیز عادت به شنیدن آنها داشته اند. این اتهامات با هدف سرپوش گذاشتن و از بین بردن اهمیت پیروزی حزب‌الله مطرح می‌شود. با وجود اینکه سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان ماهیت جنگ و شرایط مذاکره با داعش را تشریح کرد، اما جعجع که در گذشته تروریست‌ها را "انقلابی" توصیف می‌کرد ، تلاش کرد نسبت به این پیروزی تردید ایجاد کند. وی در همین رابطه دیروز از آنچه که معامله بین حزب‌الله و داعش می نامید، سخن گفت و سعی کرد دستاورد مقاومت در روشن کردن سرنوشت نظامیان ربوده شده و پایان دادن به این پرونده مبهم از سه سال پیش تاکنون را به فراموشی بسپارد. پرونده‌ای که بارها نزدیک بود در خیابان‌های لبنان فتنه ایجاد کند. جریان المستقبل نیز در این رابطه مجموعه ای از اتهامات را به حزب‌الله وارد کرد تا بتواند بین نیروهای مقاومت و ارتش شکاف ایجاد کند. این در حالی است که جریان المستقبل اولین مسئول توسعه گروه‌های تروریستی در لبنان بود و پوشش سیاسی برای عملیات نظامی آن ها و ربایش نظامیان را فراهم کرده و جلوی هر نوع تصمیم‌گیری سیاسی برای مداخله ارتش لبنان جهت آزادسازی عرسال و نظامیان ربوده شده و اخراج تروریست‌ها را گرفته بود.

بازگرداندن موضوع دادگاه بین‌المللی ترور رفیق حریری به ویترین رسانه‌ها می‌تواند به عنوان یکی از ابزارهای فشار ضد حزب‌الله و ایجاد حالت تشنج مذهبی گذشته در لبنان مورد استفاده قرار گیرد. این اقدام نیز برای کاستن از ارزش پیروزی ملی حزب الله و قراردادن آن در چارچوب‌های مذهبی صورت می گیرد. به همین علت است که برخی رسانه‌های وابسته به جریان المستقبل و کشورهای خلیج فارس در حال حاضر از رو کردن مجدد دادگاه حریری سخن می گویند.

در همین راستا فشارهای آمریکا بر جریان آزاد ملی جهت مهار گرایش آن به سمت حزب‌الله و دولت سوریه نیز ادامه دارد. این تلاش‌ها هم زمان با تلاش‌های آمریکا و اسرائیل در محافل بین‌المللی برای محاصره و تحریم‌های بیشتر حزب‌الله و اصلاح قطعنامه 1701 بنا به درخواست اسرائیل است تا بتواند شامل استقرار نیروهای بین‌المللی در جنوب و در مناطق مرزی لبنان با سوریه نیز بشود. این تلاش ها برای جلوگیری از حضور حزب الله در این مرزها دنبال می شود.

انتهای پیام/
کد مطلب: 392442