جلیلی مردی که کردها را بخوبی می شناسد
دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۱:۰۰
همه این شناختها وقتی می تواند به اوج برسد که فردی چون جلیلی نه تنها در حوزه خارجی بلکه در حوزه داخلی و اجرایی نیز مسئولیت را برعهده بگیرد. این امر سبب خواهد شد که از پتانسیل های کردی در خارج از کشور و داخل کشور به بهترین وجه استفاده شود.
سعید جلیلی بعنوان یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در طول چند سال گذشته دبیر شورای عالی امنیت ملی بوده است. یکی از مهمترین موضوعاتی که چند سال گذشته شورای امنیت ملی با آن روبرو بوده موضوع عراق است. شکی نیست که جمهوری اسلامی ایران بعنوان یکی از کشورهای استراتژیک منطقه همواره نقش قابل توجهی در تحولات منطقه و بخصوص عراق داشته است. بخصوص وقتی به انتخابات دوره قبل عراق رجوع می کنیم، می بینیم که جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی در تشکیل دولت عراق بعد از گذشت ماهها داشت چراکه کشورهای عربی و غربی با حمایت از یک جناح خاص می کوشیدند که مسیر حاکمیت در عراق را تغییر دهند. در این راستا شورای امنیت ملی بعنوان طراح سیاستهای کشور در خصوص منطقه، نقش بسیار مهمی در ائتلاف شیعی و کردی در عراق داشت و تاکنون نیز در سایه نقش ایران بوده است که این ائتلاف پابرجا مانده است. ائتلافی که مسیر حاکمیت را در عراق به مسیر خود بازگرداند.

به گزارش بولتن نیوز، تاکنون نیز بارها در سایه تحریکات قومی و مذهبی شرایط بحرانی شده است که با تدبیر و دور اندیشی شورای امنیت ملی این برخوردها از سطح لفظی فراتر نرفته است. این سیاست زمانی برجسته تر می نماید که عوامل غربی و رژیم صهیونیستی با تحریک احساسات قومی علیه جمهوری اسلامی ایران تلاش نمودند که کردها را رودرروی انقلاب قرار دهند اما تدبیر و عقلانی بودن این حوزه در کشور، عاملی برای خنثی کردن این تهدیدها شده است.

تهدیدهایی که هنوز ادامه داشته و با بالا رفتن شور وشوق انتخاباتی در کشور عده ایی می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند. از این رو تحریکات به منظور تضعیف کشور و تحت تاثیر قراردادن میزان مشارکت مردم استان کردستان هیچ وقت خاتمه نیافته و هنوز ادامه دارد.

اما در مقابل، جمهوری اسلامی ایران با بازکردن دروازه های خود بسوی کردستان عراق در حوزه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی سبب شده است که رشد در کردستان عراق و شهرهای مرزی کشور سرعت بیشتری بخود گیرد. اقداماتی که سبب شد گروههای رادیکال قومی به حاشیه رانده شوند و چنین تلاشهای مذبوحانه ای جز آب در هاون کوبیدن چیز دیگری نباشد.

سعید جلیلی با توجه به مسئولیت خود که مستقیما در این حوزه درگیر بوده است بعد از دیدارهای متعدد با رهبران کردی در عراق و هماهنگی برای برقراری صلح در عراق بخوبی از پتانسیل های کردی در این کشور آگاه بوده است و از نزدیک در جریان تحولات حوزه کردی در عراق و جمهوری اسلامی ایران بوده است. چرا که این دو حوزه بطورسنتی با همدیگر مرتبط هستند. همین ارتباط سبب شده است که گروههای رادیکال کردی تلاش زیادی بخرج داده تا این فرصت را تبدیل به تهدید کنند، اما نقش شورای امنیت ملی در راستای تبدیل تهدید به فرصت سبب گشته است که گروههای رادیکال نه تنها موفق نباشند بلکه در میان مردم نیز جایگاهی نداشته باشند. بزگترین دلیل این عدم موفقیت هم مشارکت گسترده مردم استان کردستان در انتخاباتهای مختلف کشور بوده است.

روبرو شدن نزدیک سعید جلیلی با موضوع کردی باعث شده است که وی تعریف بسیار روشنی از وضعیت کردها در منطقه و جایگاه کردها در کشور داشته باشد؛ بخصوص که نیروهای کردی جزو سنگربانان وفادار کشور بوده اند. در نتیجه سیاستهای درست و اصولی کشور که از کانال شورای امنیت ملی نهادینه شده است امروز کردستان بعنوان پتانسیل مهمی در منطقه درآمده است. علیرغم حمایت کشورهای عربی و غربی و تلاش سرویسهای جاسوسی از برخی از گروههای کردی که در اقلیت هم هستند اما کردستان همواره در کنار جمهوری اسلامی ایران بوده است.

همه این شناختها وقتی می تواند به اوج برسد که فردی چون جلیلی نه تنها در حوزه خارجی بلکه در حوزه داخلی و اجرایی نیز مسئولیت را برعهده بگیرد. این امر سبب خواهد شد که از پتانسیل های کردی در خارج از کشور و داخل کشور به بهترین وجه استفاده شود.

عمده ترین مشکل نیروهای کردی عدم بهربرداری درست از پتانسیل های آنها در کشور بوده است و شکی نیست که با حضور سعید جلیلی در مسند قدرت اجرایی کشور می توان امیدوار بود که این پتانسیل ها فارغ از ملاحظات گروهی و حزبی از قوه به فعل درآید.

به اعتقاد اندیشمندان حوزه مدیریت، لازمه بکارگیری درست منابع انسانی و منابع تخصیص یافته شناخت دقیق منابع می باشد. تجربه سعید جلیلی در شورای امنیت ملی بهترین شناخت را به وی در خصوص کردستان به وی داده است که کمتر کسی آن را داراست.

کد مطلب: 82229
 
 


۱۳۹۲-۰۳-۱۳ ۱۱:۲۸:۴۰
این خزعبلات چی نوشتین
کردهای نیز مانند تمام اقوام ایران دغدغه ها و نقطه نظرهای مشترک با تمام ایرانیان دارند و شاید تنها کسانی باشند که به هر کس رای دهند به جلیلی رای نمیدهند اکثر کردهای طرفدار جریان اصلاحات هستند (19705)
 
۱۳۹۲-۰۳-۱۳ ۱۱:۵۳:۲۴
خودتون رو خسته نکنید، سابقه انتخابات تو ایران نشون داده که کردها هیچ وقت، هیچ اقبالی به هیچ اصولگرایی نداشتن، جلیلی که دیگه سوپر اصولگراس (19711)