توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
وقتی بازاریان دل به مرمت بازار تاریخی کرمان نمی‌دهند
دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۳
بازسازی بازار تاریخی کرمان آغاز شده و روند خوبی را طی می‌کند، اما بسیاری از بازاریان هنوز دل به مرمت این اثر تاریخی نمی‌دهند و همکاری خوبی ندارند.
 
به گزارش عرش نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از کرمان، در حالی که بازسازی بازار تاریخی کرمان از یک و نیم ماه گذشته آغاز شده است و روند خوبی را طی می‌کند، اما بسیاری از بازاریان هنوز دل به مرمت این اثر تاریخی نمی‌دهند و همکاری خوبی ندارند و نه تنها بسیاری از کسبه سهم خود برای مرمت بازار را پرداخت نکرده‌اند، بلکه هنوز بحث نصب دوربین‌های مداربسته در بازار هم بین زمین و هوا مانده است.

 
کف‌سازی بازار کرمان طی 18 شب

 
مرمت بازار تاریخی شهر کرمان به عنوان بلندترین راسته‌بازار ایران به صورت شبانه از 45 روز پیش آغاز شد و کار کف‌سازی بازار کرمان پس از گذشت 18 شب به پایان رسید.

 
طی سال‌های اخیر بازاریان با توجه به وضعیت نامناسب کف بازار کرمان همواره متقاضی مرمت این بخش بازار بودند و نمایندگان آنها همیشه این موضوع را مطرح می‌کردند که در صورتی که عملیات کف‌سازی بازار کرمان انجام شود، بخشی از هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند.

 
در حالی که قرار بود، نیمی از اعتبار یک میلیارد و 500 میلیون تومانی در نظر گرفته شده برای بازسازی کف بازار تاریخی شهر کرمان از سوی بازاریان پرداخت شود، اما این امر تا به امروز روی نداده است و تعدادی از بازاریان از پرداخت این پول سر باز زده‌اند.

 
اما بحث عدم همکاری بازاریان برای بهتر شدن وضعیت بازار تاریخی کرمان به عدم پرداخت پول ختم نمی‌شود، بلکه بحث خرید دوربین‌های مداربسته برای بازار هم که قرار بود توسط بازاریان و با نظارت نیروی انتظامی انجام شود، هنوز میان زمین و آسمان مانده و از مجموع مصوبات نشست بازسازی بازار فقط این مصوبه هنوز اجرایی نشده است.

 
پیش‌بینی 2 میلیارد تومان اعتبار برای بدنه‌سازی بازار کرمان

 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس اظهار داشت: شهرداری کرمان عملیات کف‌سازی بازار کرمان را بر اساس ضوابط میراث فرهنگی انجام داد و کار به بهترین شکل انجام شد.

 
علی مهاجری بیان کرد: عملیات بدنه‌سازی و زیباسازی بازار تاریخی کرمان هم با مشارکت میراث فرهنگی و استانداری کرمان انجام می‌شود.

 
وی با اشاره به اینکه 50 درصد هزینه‌های بدنه‌سازی بازار تاریخی کرمان را استانداری تامین می‌کند، تصریح کرد: با توجه به اینکه اعتبارت عمرانی از تیرماه به بعد اختصاص داده می‌شود، بلافاصله بعد از تامین اعتبار مورد نیاز اقدام به زیباسازی بازار کرمان می‌کنیم.

 
این مسئول از پیش‌بینی 2 میلیارد تومان اعتبار برای بدنه‌سازی بازار تاریخی کرمان خبر داد و افزود: برای کف‌سازی بازار کرمان هم یک میلیارد و 500 میلیون تومان هزینه شده است.

 
مهاجری خاطرنشان کرد: تابلو و درب‌های سنتی برای مغازه‌های بازار تاریخی کرمان طراحی و نصب می‌شود.

 
تکذیب خبر تخریب خانه‌های تاریخی اطراف بازار کرمان توسط شهردار

 
شهردار کرمان هم با قدردانی از دستگاه‌های ذیربط در بازسازی بازار تاریخی کرمان گفت: بدون اجازه میراث حتی آب هم نمی‌خوریم و تمام عملیات کف‌سازی در بازار کرمان با نظر کارشناس میراث فرهنگی انجام شد.

 
ابوالقاسم سیف‌اللهی ادامه داد: ماموران نظافت شهرداری از مَشک آب برای شست‌و‌شوی بازار تاریخی کرمان استفاده می‌کنند تا رسوبات در این اثر منحصربه‌فرد تاریخی زیاد نشود و بازار کرمان آسیب نبیند.

 
وی همچنین درباره جمع‌آوری نخاله‌های ساختمان‌های مخروبه در اطراف بازار تاریخی کرمان گفت: یک سایت با انتشار خبری کذب اعلام کرده که 40 خانه تاریخی در کرمان تخریب شده است در حالی که هیچ کدام از خرابه‌هایی که در اطراف بازار کرمان وجود دارد جزو آثار تاریخی نیستند و حتی یک مورد خانه سرپا هم جزو این مخروبه‌ها نبوده است.

 
شهردار کرمان تصریح کرد: من به شدت خبر منتشر شده درباره تخریب خانه‌های تاریخی در اطراف بازار کرمان را تکذیب می‌کنم و حتی در صورت تکرار از رسانه‌های متخلف شکایت می‌کنیم.

 
ارائه اینترنت به بازاریان کرمان

 
محمد دوست‌محمدی مدیرعامل مخابرات استان کرمان نیز با اشاره به اینکه کابل‌های مخابرات در بازار تاریخی شهر کرمان ساماندهی شده‌اند، خاطرنشان کرد: اینترنت مورد نیاز بازاریان از طریق کابل به آنها ارائه می‌شود.

 
میدان گنجعلیخان کرمان نورپردازی شد

 
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شمال استان کرمان هم از انتقال سیم‌های برق به زیر کف بازار تاریخی کرمان خبر داد و خاطرنشان کرد: یک جعبه انشعاب بر روی دیوار بازار نصب می‌شود و برق مورد نیاز پنج مغازه را از طریق این جعبه تامین می‌کنیم.

 
محمود شهبا خاطرنشان کرد: نورپردازی میدان گنجعلیخان و بازار تاریخی کرمان انجام شده است.

 
فعالیت 540 واحد صنفی در بازار کرمان

 
رئیس مجمع امور توزیعی و خدماتی استان کرمان بیان داشت: 540 واحد صنفی در بازار کرمان فعالیت می‌کنند و دارای پروانه کسب هستند.

 
فتح‌الله مویدی ادامه داد: بسیاری از بازاریان کرمان از افراد مهاجر هستند و اقلام مختلف در بازار کرمان به فروش می‌رسد.

 
مصوبه راه‌اندازی دوربین‌های مداربسته بازار کرمان بین زمین و هوا

 
اما بحث خرید و راه‌اندازی دوربین‌های مداربسته در بازار تاریخی کرمان برای تامین امنیت بیشتر در این مکان به عنوان تنها مصوبه‌ای است که از مجموع 18 مصوبه جلسه بازسازی بازار تاریخی کرمان تاکنون اجرایی نشده است.

 
معاون سیاسی امنیتی استاندار کرمان با اشاره به اینکه بنا بر اعلام نظر نیروی انتظامی دوربین‌های در نظر گرفته شده از سوی بازاریان کرمان کیفیت لازم را ندارد، تصریح کرد: اصناف باید هزینه‌های تامین دوربین‌های مداربسته را تامین کنند.

 
حمید ذکااسدی بیان داشت: کیفیت دوربین‌های مداربسته برای بازار کرمان باید مطلوب باشد تا بتوان از طریق تصاویر این دوربین‌ها شناسایی دقیقی را انجام داد.

 
وی با انتقاد از عدم همکاری بازاریان کرمان در مرمت بازار تاریخی این شهر عنوان کرد: بازاریان در ابتدا قرار بود نیمی از هزینه‌های مرمت بازار کرمان را پرداخت کنند که رقمی برابر با 750 میلیون تومان بود، اما فقط 180 میلیون تومان پرداخت شده است.

 
جانشین فرمانده انتظامی استان کرمان با اشاره به اینکه دوربین‌های مورد نیاز در بازار کرمان باید کیفیت بسیار خوبی داشته باشند، افزود: تصاویر این دوربین‌ها باید قابلیت انتقال به کلانتری 11 و مرکز مانیتورینگ نیروی انتظامی کرمان را داشته باشد.

 
عبدالرضا ناظری اضافه کرد: نیروی انتظامی تاکنون شش جلسه با اصناف برای خرید و راه‌اندازی دوربین‌های مداربسته در بازار کرمان برگزار کرده است، اما این جلسه‌ها نتیجه‌ای نداشته‌اند.

 
وی یادآور شد: خواهش ما این است که اصناف بر اساس کروکی تنظیم شده برای نصب دوربین‌های مداربسته اقدام کنند، زیرا نگهداری و بهره‌برداری از این دوربین‌ها برعهده نیروی انتظامی است.

 
رئیس اتاق اصناف استان کرمان هم با بیان اینکه تا قبل از جلسه بررسی وضعیت بازسازی بازار تاریخی کرمان هیچ اطلاعی از نظر کارشناسان نیروی انتظامی درباره دوربین‌های پیشنهادی نداشتیم، افزود: ما و نیروی انتظامی برای اجرای طرح نصب دوربین‌های مداربسته به نتیجه نرسیده‌ایم.

 
یوسف جعفری تصریح کرد: اصناف به تنهایی نسبت به خرید، نصب و راه‌اندازی دوربین‌های مداربسته در بازار تاریخی کرمان اقدام کرده و سپس آنها را تحویل نیروی انتظامی می‌دهد و اگر نیروی انتظامی این دوربین‌ها را تایید نکرد، ما خودمان ضرر می‌کنیم و ضررش را هم می‌پردازیم.

 
به گزارش فارس با توجه به اقدامات خوبی که نهادهای دولتی برای بازسازی بازار تاریخی کرمان انجام داده‌اند به نظر می‌رسد همکاری و همیاری بیشتر از سوی بازاریان می‌تواند منجر به رونق بیشتر در این مکان تاریخی شود و بی‌شک کسبه بیش از دیگران از این رونق سود می‌برند.
کد مطلب: 282292