توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
دولت بدهی ۲۵ هزار میلیاردی خود به صندوق بیمه کشاورزی را تسویه کند
يکشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۴۳
عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ایران،گفت: دولت بدهی ۲۵ هزار میلیاردی خود را به صندوق بیمه کشاورزی تسویه کند.
به گزارش عرش نیوز:
 قاسم سالاری در نشست کمیته آب استان که در سالن پیامبراعظم (ص)استانداری کرمان برگزار شد، اظهار کرد: کشاورزان گندم‌کار در استان مانند دیگر کشاورزان دنیا از این کشت خود منفعت زیادی جز تامین گندم مورد نیاز کشور ندارند.

 
وی بیان کرد: در دنیا گندم تبدیل به مواد مختلفی می‌شود تا بهره‌وری بیشتری برای گندم‌کار داشته باشد.

 
نماینده کرمان در شورای مرکزی خانه کشاورز ایران افزود: نوع دیگر صرفه‌جویی که می‌توان انجام داد، تبدیل ذرت با برداشت 4ماهه به برداشت سه ماهه است.

 
سالاری تصریح کرد: با این روش کیفیت ذرت از حالت بسیار مرغوب کمی کاهش می‌یابد، اما این اقدام 293میلیون مترمکعب آب مصرف می‌کند، یعنی 34درصد در یک فصل صرفه‌جویی داریم.

 
وی بیان کرد: اگر کشاورزان با این شرایط به دولت کمک کنند، متقابلا دولت نیز باید بودجه را بر اساس کشاورزی نوشته و محور بودجه را بر این مسئله و نه مسئله نفت، قرار دهد.

 
عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ایران خاطرنشان کرد: دولت بدهی 25هزار میلیاردی خود را به صندوق بیمه کشاورزی تسویه کند تا برای اعطای تسهیلات بیمه‌ای به کشاورز کمک شود.

 
دبیر هیئت اجرایی خانه کشاورز کرمان نیز در این نشست بر کمک گرفتن از خانه کشاورز برای اجرای طرح صرفه‌جویی آب تاکید کرد و گفت: طرح بسیار عالی است، اما باید خانه کشاورز را نیز در این طرح شریک قرار دهید.

 
محمد نیکفر بیان کرد: اگر الگوی کشت در استان عملیاتی شود، بیش از 10درصد صرفه‌جویی در مصرف آب خواهیم داشت.

 
وی افزود: نبود الگوی کشت به معنای این است که کشاورز مقادیر زیادی پیاز، سیب زمینی و گوجه بکارد، اما کسی از وی نخرد و سال دیگر که محصولی کاشت نشود، قیمت چند برابری برای این محصول رقم بخورد.

 
دبیرهیئت اجرایی خانه کشاورز ایران افزود: کشاورز باید تفهیم شود که با توجه به نیاز داخلی استان و ایران کشت کند، نه اینکه محصولات غیراستراتژیک را که صرفه اقتصادی برای کشور ندارند، بکارد.

 
نیکفر خاطرنشان کرد: باید مسائل شرعی مربوط  به استفاده بیش از حد مجاز از یک چاه آب را برای کشاورزان تفهیم کنیم تا بدانند این کار اشکال شرعی دارد و از چاهی که باید 30لیتر در ثانیه آب بگیرد، نباید 70لیتر در ثانیه برداشت شود.
منبع:تسنیم
کد مطلب: 305972
 
 


پربازدیدترین