توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
فرمان ۸ ماده‌ای امام خمینی(ره) بر حقوق شهروندی تاکید دارد
دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۶
استاندار مرکزی گفت: فرمان ۸ ماده‌ای حضرت امام خمینی(ره) تاکید بر حقوق شهروندی است.
به گزارش عرش نیوز؛محمدحسین مقیمی در همایش حقوق‌شهروندی که با حضور معاون‌حقوقی رئیس‌جمهور برگزار شد، اظهار داشت: در تدوین قانون اساسی توجه ویژه‌ای به حقوق شهروندی شده و در آن بیش از 20 مورد بر این موضوع تاکید دارند.

وی افزود: حقوق شهروندی ابعاد گسترده‌ای دارد و از جمله آزادی اندیشه، داشتن مطبوعاتی آزاد، رعایت حقوق اقشار جامعه، حفظ حقوق و رعایت حریم خصوصی، آموزش شهروندان، آگاه‌سازی مردم نسبت به تحولات جامعه، احترام به هنجارها و نقش غیرقابل انکار خانواده است.

استاندار مرکزی تصریح کرد: در فرهنگ اصیل ایرانی و آموزه‌های دینی به حقوق شهروندی اشاره و بر انجام و رعایت آنها تاکید فراوانی شده است.

مقیمی خاطرنشان کرد: جهان غرب در 100سال اخیر تازه متوجه حقوق شهروندی شده و آن‌ را شناخته است در حالی‌که در ایران کهن شاعران و نویسندگان اخلاق‌گرا به این مقوله توجه داشته و با نگاهی کارشناسانه به آن پرداخته‌اند.

وی بااشاره به تاکید قرآن بر حقوق شهروندی گفت: در قرآن کریم نیز ده‌ها آیه آمده که بر رعایت حقوق شهروندی و حقوق مردم اشاره کرده و در سخنان حکیمانه امیرالمومنان علی(ع) در توصیه به کارگزاران و استانداران خود به مدارا کردن با مردم سفارش شده است.

استاندار مرکزی تصریح کرد: در استان برای حفظ حقوق شهروندی اقداماتی از قبیل تشکیل ستاد صیانت از حقوق شهروندان، تشکیل کمیته حقوق شهروندی، فعال‎سازی انجمن دفاع از حقوق شهروندان و ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی درباره رعایت حقوق شهروندان انجام شده که 15 دستگاه انتخاب و تقدیر می‌شوند.

وی افزود: احصای مصادیق نقض حقوق شهروندی و تدوین سند ارتقاء فرهنگ ترافیک با مشارکت 46 دستگاه و 900 برنامه از جمله اقداماتی است که برای رعایت و حفظ حقوق شهروندی در استان انجام شده است.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 337005