توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
همایش نماز در اراک برگزار شد
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۰۳
همایش نماز، تجلی تعلیم و تربیت با رویکرد راهکارهای فراگیر شدن اشتیاق نظری و عملی به اقامه نماز در نظام تعلیم و تربیت با حضور رئیس ستاد اقامه نماز کشور و جمعی از مسئولان استان مرکزی در اراک برگزار شد.
به گزارش عرش نیوز؛حجت‌الاسلام محسن قرائتی پیش از ظهر امروز در همایش نماز، تجلی تعلیم و تربیت با رویکرد راهکارهای فراگیر شدن اشتیاق نظری و عملی به اقامه نماز در نظام تعلیم و تربیت در کانون فرهنگی تربیتی امام علی(ع) اراک برگزار شد با اشاره به نقش آموزش و پرورش در ترویج فرهنگ اسلامی اظهار داشت: آموزش و پرورش از نهادهایی است که نقش مهمی در تعلیم و تربیت دانش‌آموزان ایفا می‌کند.

وی افزود: چرخه راهبری نظام تعلیم و تربیت مجموعه‌ اقداماتی است که در آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و حوزه‌های مهارت‌آموزی انجام می‌گیرد و انجام این امر مهم بدون نقشه راه هدفمند، تاثیرگذاری آن کامل نمی‌شود.

رئیس ستاد اقامه نماز تصریح کرد: دین مبین اسلام همواره بر فراگیری دانش  تأکید داشته و در این راستا هر فرد باید تلاش کند تا علم‌آموزی، عادت به مطالعه و فراگیری دانش و مهارت روز به روز در جامعه اشاعه یابد.

حجت‌الاسلام قرائتی با اشاره به نقش معلمان تربیتی در آموزش و ترویج احکام اسلامی گفت: کادر آموزشی و پرورشی باید قدر جایگاه و شغل خود را بدانند و در مسیر تعلیم و تربیت وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهند، چرا که بخش مهمی از سازندگی فردای کشور در دست دانش‌آموزان قرار گرفته و معلمان آموزشی باید در راستای تربیت و پرورش صحیح آنان گام بردارد.

وی افزود: دانش‌آموختگان سرمایه نظام در تولید شغل، ارزش افزوده در عرصه فکری و درآمدزایی هستند و مقام معظم رهبری نیز بر تحقق این مهم به عنوان محور اصلی اقتصاد مقاومتی تاکید دارند و در این راستا هر دانش آموخته باید مهارت‌جو بوده و نگاه خلاقانه و متعهدانه را در عرصه اقتصادی، کسب و کار با نیازهای جامعه گره بزند و کادر پرورشی می‌تواند در این امر تأثیرگذار باشد.

رئیس ستاد اقامه نماز تصریح کرد: نظام آموزشی کشور بایستی علومی را به دانش‌آموزان و دانشجویان آموزش دهند و در این راستا باید علوم مفید را حفظ کرده و علوم غیرمفید را از دروس آموزشی حذف کنند و در مقابل چگونه زیستن را به دانش‌آموزان و دانشجویان و دانشگاهیان بیاموزند.

حجت‌الاسلام قرائتی با اشاره به لزوم توجه به تربیت دختران گفت: تربیت صحیح دختران بیش از پسران باید مورد توجه قرار گیرد و نهادهای آموزشی در انجام این مهم می‌توانند در کنار تعلیم کتب درسی و علمی هنرهای مهارتی را به دانش‌آموزان و دانشجویان آموزش دهند تا اینکه این آنان پس از فارغ التحصیلی با مشکل شغل و حرفه مواجه نباشند.

وی افزود: والدین در ترویج فرهنگ نمازخوانی نقش مهمی را ایفا می‌کنند و اگر آنان در اقامه نماز تداوم داشته و این امر مهم را با عمل به این فریضه الهی به فرزندان خویش آموزش دهند، در تعلیم و تربیت دینی موفق‌ترعمل می‌کنند.

رئیس ستاد اقامه نماز تصریح کرد: متأسفانه توجهات به مقوله نماز امروز در جامعه کمرنگ بوده و امید است با حضور طلاب جوان و با‌ذوق در ترویج فرهنگ نماز بین نوجوانان و جوانان گامی مؤثر در رشد هرچه بهتر این امر الهی برداشته شود.

حجت‌الاسلام قرائتی با اشاره به ریشه و اساس تمامی خیرات و شریات گفت: آموزش و پرورش به عنوان نهاد تعلیم و تربیت در ارائه خدمات بهینه و مثمرثمر از دقت نظر کافی برخوردار باشد تا در رشد و پویایی جوامع تأثیرگذار باشد.

وی افزود: قوانین که در نظام آموزشی جوامع اسلامی تدوین و اجرایی می‌شود باید منطبق با احکام و موازین دین مبین اسلامی باشد و دردی را از درد مردم دوا کند و جامعه را به سوی رشد و ترقی هدایت کند.

رئیس ستاد اقامه نماز تصریح کرد: جوهره ذاتی کلید تحول آفرینی بوده چرا که با وجود آن هر ناممکن را می‌توان پشت سر گذاشته و به هدف عالی رسید، در حقیقت جوهره ذاتی در اثرگذاری مفید مفهومی به غیر از اطلاعات و دانش محض دارد و مقصد از پرورش جوهره ذاتی همت و توان خودجوش است.

حجت‌الاسلام قرائتی با اشاره به نیاز جامعه برای پیشرفت گفت: زمانی جوانان ما برای نظام مقدس جمهوری اسلامی مفید خواهند بود که دارای جوهره ذاتی باشند در این صورت برای آینده کشور مثمر ثمر هستند چرا که امروز  در کشور افراد تحصیلکرده کم نداریم اما، نیازمند آدم جوهردار هستیم.


منبع:تسنیم

کد مطلب: 357616