زیباکلام : عارف و روحانی شانسی برای پیروزی در انتخابات ندارند/ میزان رای ولایتی خیلی بیشتر از جلیلی است اما نیروهای تندرو از جلیلی حمایت می‌
شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۵۵
حقیقت آن است که نه برای آقای حدادعادل، نه رضایی و نه روحانی شانس زیادی قائل نیستم. آقای غرضی هم به‌رغم آنکه گفته است 55میلیون رای دارد اما واقعا هیچ گونه شانسی ندارد
زیباکلام : عارف و روحانی شانسی برای پیروزی در انتخابات ندارند/ میزان رای ولایتی خیلی بیشتر از جلیلی است اما نیروهای تندرو از جلیلی حمایت می‌
به گزارش نامه، صادق زیباکلام فعال سیاسی اصلاح طلب در گفتکو با روزنامه آرمان می گوید؛

اصلاح‌طلبان در شرایط موجود چه تصمیمی می‌توانند بگیرند؟

اصلاح‌طلبان قطعا خود را به عنوان یک جریان سیاسی می‌بینند که تابع نظر رهبری جریان سیاسی خود هستند. با این مقدمه باید گفت این نظر رهبری این جریان است که می‌تواند تعیین کننده باشد. یعنی جمعی که شرایط مختلف را بررسی می‌کند و رهبری اصلاحات آن تصمیم را اعلام می‌کند. اینکه بعد از رد صلاحیت کاندیدای اصلی و مورد اجماع اصلاحات، آیا آنها باز هم می‌خواهند یا اساسا بازهم می‌توانند در انتخابات نامزد حداکثری معرفی کنند مساله‌ای که نمی‌توان در موردآن نظر شخصی داد و به صورت شخصی مشخص کرد که مثلا اصلاح‌طلبان چه کنند یا چه نکنند.

نظر شخصی خودتان فارغ از بحث جریانی و سیاسی چیست؟

اگر نظر شخصی بنده را بخواهید به صراحت می‌گویم برای جریان اصلاحات معرفی کاندیدا خیلی اولویت اول نیست. بنابراین بحث حضور جریان اصلاحات در انتخابات، بحث خواستن یا نخواستن نیست بلکه این بحث مطرح است که آیا با توان بالا می‌شود یا خیر که البته پاسخ من به این سوال منفی است.

اگر جریان اصلاحات از یکی از کاندیداهای معتدل موجود حمایت کند، چطور؟

کسانی که می‌توانند مورد حمایت قرار بگیرند، احتمالا آقایان روحانی یا دکتر عارف هستند. با توجه به شرایط موجود بعید می‌دانم هیچ یک از این بزرگواران شانسی در انتخابات پیش رو داشته باشند. ممکن است افرادی به احترام نظر رهبری جریان اصلاحات بخواهند به یکی از این شخصیت‌ها رای بدهند اما اینکه بخش اعظمی از مردم چنین تصمیمی بگیرند، کمی دشوار است یعنی به‌رغم موضع رسمی جریان اصلاحات بازهم بعید است که آن بدنه اجتماعی بخواهد از چنین تصمیمی تمکین کند. بنابراین می‌ماند تصمیمی که خود اصولگرایان خواهند گرفت.

با این حساب اصولگرایان چه تصمیمی خواهند گرفت؟

اصولگراها سعی خواهند کرد تا چند مدت آینده همه‌شان در انتخابات حضور داشته باشند تا به وسیله این تکثر بتوانند فضا را گرم کنند. از طرفی باید این واقعیت را پذیرفت که میزان رای عمومی اصولگرایان خیلی بالا نیست بنابراین مجبورند دیر یا زود تصمیم مهمی بگیرند و از میان آقایان جلیلی و ولایتی، یکی را انتخاب کنند چراکه اگر قرار باشد هر دو آنها تا آخر بمانند، همان مقدار رای نه چندان بالای اصولگرایان می‌شکند بنابراین مجبور هستند برای نشکستن آرایشان روی یک نامزد اصلی اجماع کنند تا تکلیف خودشان مشخص بشود.

اصولگرایان یک بار تجربه کاندیدای ناشناخته را دارند و تجربه دولت‌های نهم و دهم خیلی برای آنها قابل قبول نبود. با این حساب احتمال دارد بازهم روی کاندیدای ناشناخته‌ای مانند آقای جلیلی سرمایه گذاری کنند؟

درست است که سال 84 اصولگرایان با یک کاندیدای ناشناخته پیروز شدند و آقای احمدی‌نژاد رئیس جمهور شد. اما با تمام شباهت‌هایی که آقایان احمدی‌نژاد و جلیلی دارند، تفاوت‌های آنها هم خیلی زیاد است که این موضوع از نگاه اصولگرایان دور نمانده است. با تمام این احوال به نظر می‌رسد میزان رای دکتر ولایتی خیلی بیشتر از جلیلی باشد اما در عین حال پشتیبانی زیادی توسط نیروهای تندرو از آقای جلیلی می‌شود. از آن سو آقای ولایتی هم مورد حمایت بدنه اصلی اصولگرایان یعنی نیروهای موتلفه و افراد سن وسال دار و البته متدین‌تر اصولگراست. این مساله در روزهای پیش رو معین می‌شود. چراکه خود اصولگرایان هم در سردرگمی هستند و بالاخره باید زودتر تصمیم بگیرند که چه کنند.

فقط شانس‌ها را بین آقایان جلیلی و ولایتی در نظر می‌گیریدیا کاندیداهای دیگری هم هستند.

حقیقت آن است که نه برای آقای حدادعادل، نه رضایی و نه روحانی شانس زیادی قائل نیستم. آقای غرضی هم به‌رغم آنکه گفته است 55میلیون رای دارد اما واقعا هیچ گونه شانسی ندارد که بخواهیم جدی رویشان بحث کنیم. گمان نمی‌کنم تمام کسانی که واجد شرایط رای دادن هستند، در مجموع به 55میلیون برسند و در حالتی که دست بالا بگیریم شاید به چهل و چند میلیون برسند. با این حساب اینکه چگونه قرار است 55میلیون رای بیاورند هم بحث عجیبی است. گذشته از این مساله آنچه باید به آن توجه شود شانس واقعی کاندیداهاست که اعتقاد دارم با توجه به نگاه بزرگان، اصولگرایان میان آقایان جلیلی و ولایتی در نوسان هستند و در نهایت توسط خودشان معلوم می‌شود که روی کدامیک از آنها اجماع خواهند کرد.

آقایان عارف و روحانی چطور؟

روی کاغذ شانس زیادی ندارند. شرایط برای آنها خیلی سخت است و البته خود آنها هم می‌دانند که در چه وضعیتی قرار دارند و احتمالا بهتر از هرکس دیگری شرایط را درک می‌کنند.

چرا شانس زیادی ندارند؟

بدنه اجتماعی که می‌خواهد به آنها رای بدهد، به سختی تمایل به آنها پیدا می کند. آن بدنه اجتماعی دوست داشت به هاشمی رای بدهد که نشد، اینکه بخواهد به آقای قالیباف یا عارف و روحانی رای بدهند هم یک بحث است.

برخی تحلیل می‌کنند که معمولا در ایام نزدیک به انتخابات اتفاقاتی می‌افتد و فضا دوباره جان تازه ای می‌گیرد. آیا امکان این مساله وجود دارد که آرایش انتخاباتی به گونه‌ای شود که فضا پرشورتر شود؟

اگر خیلی خوشبینانه هم به قضیه نگاه کنم، بازهم بعید می‌دانم. این اتفاق یک‌بار افتاد و بعد از ثبت‌نام آیت‌ا... هاشمی موج گسترده‌ای از شور مردمی به راه افتادکه باید تلاش شود این مهم تقویت شود.

کد مطلب: 78471