توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مراسم بزرگداشت روز جهانی اسکان بشر آغاز به کار کرد
دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۶
مراسم بزرگداشت روز جهانی اسکان بشر با موضوع صدای ساکنان مناطق نابسامان شهری آغاز به کار کرد.

به گزارش عرش نیوز: مراسم بزرگداشت روز جهانی اسکان بشر در تهران با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، پژمان مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، ایزدی مدیرعامل سازمان عمران و بهسازی شهری ایران و گری لوئیس هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل در ایران آغاز به کار کرد.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در مراسم بزرگداشت روز جهانی اسکان بشر گفت: در حال حاضر نیمی از جمعیت دنیا در شهرها زندگی می‌کنند، بنابراین پیش‌بینی می‌شود تا سال 2025 بیش از دو سوم این جمعیت ساکن شهرها خواهند بود.

وی ادامه داد: در حالی که توسعه شهری یک پدیده جهانی است، بیشترین رشد توسعه شهری در کشورهای در حال توسعه مشاهده خواهد شد، به طوری که بیش از 90 درصد شهرنشینان جدید دنیا در این بخش مستقر خواهند بود.

وی اضافه کرد: این جمعیت در شهرهای بزرگ کشورهای در حال توسعه متمرکز شده‌اند، به طوری که از هر 4 نفر یک نفر در شهرهای با جمعیت بیش از 500 هزار نفر و از هر 10 نفر یکی در شهرهای با جمعیت بیش از 10 میلیون نفر زندگی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه امروزه شهرها نیروی محرکه رشد اقتصادی هستند و تأمین کننده اشتغال و خدمات مختلف بوده، گفت: تحقق مشارکت پایدار مردمی و حضور گسترده کلیه دست‌اندرکاران در گرو فراهم کردن بستر لازم تشویق و تحریک این فرآیند از طریق فراهم کردن شرایط کمی و کیفیت سکونت در این محدوده‌ها است.

امروزه بهسازی مناطق نابسامان شهری یکی از اولویت‌های سیاست‌گذاران، قانون‌گذاران و برنامه‌ریزان و مجریان امر توسعه شهری در جمهوری اسلامی ایران است.

آخوندی اضافه کرد: توجه به ارتقای کیفی سکونت، رفع محرومیت‌های اجتماعی، ایمنی‌سازی و ارتقاء‌ امنیت محیط شهری و عرصه سکونت شهروندان، فراهم کردن مسکن اقشار کم درآمد و ارائه خدمات اجتماعی و اقتصادی به ساکنان این نواحی است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: این مهم از عهده یک دستگاه و یا سازمان به تنهایی برنمی‌آید و پیشبرد آن در مقیاس بزرگ و مؤثر مستلزم تعهد مشترک و هماهنگ کلیه دستگاه‌ها، نهادها، شهرداری‌ها و مشارکت پایدار و گسترده مردم در حوزه‌ ملی، استانی و محلی است.

آخوندی گفت: از سوی دیگر همواره کمبود رژیم حقوقی واحد و یا قانون مدون در حوزه بهسازی مناطق نابسامان شهری از دغدغه‌های کلیدی دست‌اندرکاران این امر بوده است بنابراین در طول دهه گذشته همکاری قوای سه‌گانه کشور موجب فراهم شدن بسترها، ساختارهای مالی و حقوقی، قانونی و در نتیجه تحقق اهداف برنامه‌های بهسازی مناطق نابسامان شهری شده است.
منبع:فارس

کد مطلب: 317576