توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رضا سراج :
اسلام هراسی در جوامع جهانی مأموریت تکفیری‌هاست / نسل جدید جنگ‌ها در عراق رخ داده است
پنجشنبه ۵ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۴
رئیس دانشکده امنیت پیامبر اعظم (ص) گفت: جریان تکفیری در پی ایجاد موجی از اسلام هراسی در جوامع جهانی و جلوگیری از رشد ریاضی مسلمانان است.
به گزارش عرش نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، تثبیت محور مقاومت در سوریه، برگزاری انتخابات و استقرار حاکمیت در این کشور سبب شده است تا اهداف سوء ایادی استکبار و به ویژه آمریکا در معرض خطر باشد. 

 
در چنین شرایطی تغییر مهندسی ساختار منطقه که هدفی جز دست‌اندازی به کشورهای منطقه، سلطه بر آنان و نیز منفعل کردن نظام جمهوری اسلامی را ندارد با مشکل رو به رو شده است و به گفته کارشناسان، زمین عراق تنها صحنه‌ای است که می‌تواند اهداف دشمنان اسلام را محقق کند. 

 
ناامنی منطقه و عراق عمده مسئله‌ای است که آمریکایی‌ها سعی دارند با اجرای چنین طرحی ایران را روی پرتگاهی قرار دهند تا به این وسیله جمهوری اسلامی ایران را وارد تعامل با خود کنند. 

 
دست چدنی آمریکا که همواره در زیر دستکشی مخملین پنهان شده است این بار نیز درصدد است با آموزش، تجهیز و سازماندهی گروه‌های تکفیری طرحی جدید در جهت کمرنگ کردن نقش اسلام و ایران داشته باشد.

 
 برای بررسی این مسئله گفت‌و‌گویی با رضا سراج رئیس دانشکده امنیت پیامبر اعظم (ص) ترتیب داده‌ایم که در ادامه از نظرتان می‌گذرد. 

 
فارس: کدام گروه‌های تکفیری به صورت برجسته در عراق فعالیت می‌کنند؟

 
تکفیری‌هایی که در عراق فعالیت می‌کنند در قالب چندین گروه سازماندهی شده‌اند که برجسته‌ترین آنان تکفیری‌های سلفی بعثی هستند.

 
 مسئولان و دست‌اندرکاران ارتش عراق، نیروهای استخبارات عراق و همچنین افراد تندروی تکفیری در این گروه سازماندهی شده‌اند.

 
 فارس: چرا دولت عراق بعد از به دست گرفتن قدرت نتوانسته است از نفوذ چنین افرادی به ارتش و سایر نهادهای امنیتی جلوگیری کند؟

 
ارتش عراق در زمان رژیم بعث دارای 300 هزار نیرو و سازمان استخبارات این کشور نیز حدود 100 هزار نیرو را در خود جای داده بود. 

 
گرچه دولت نوری مالکی توانست تا حدودی ارتش و نیروهای امنیتی عراق را از وجود این افراد پاکسازی کند اما گسترده بودن نفوذ آنان مانع از تحقق این امر می‌شد. 

 
فارس: جمهوری اسلامی نیز در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی با چنین مشکلی رو به رو بود، اما توانست این مشکل را مدیریت کند. آیا می‌توان گستردگی جمعیتی آنان را گواه قانع کننده‌ای بر این مطلب دانست؟

 
ما کشوری هستیم که انقلاب کردیم و از همان ابتدا حضور امام راحل عظیم الشأن و یکپارچگی مردم را در بستر این انقلاب حس می‌کردیم.

 
 به پشتوانه همین موارد نهادهای وابسته به طاغوت در کشور پاکسازی و حتی آن‌ها منحل شدند.

 
 اما چیزی که در عراق شاهد آن هستیم دقیقا عکس چنین مطلبی است چراکه در عراق انقلاب مردمی رخ نداد و حضور آمریکایی‌ها در این کشور مانع از تغییرات اساسی در عرصه مدیریتی می‌شد. 

 
فارس: نقطه تلاقی و همکاری بعثی‌ها با گروه‌های سلفی در کجا شکل گرفت؟

 
 بعثی‌ها و نیروهای استخبارات با نفوذ در ارتش و نهادهای اطلاعات نوین عراق توانستند تا حدودی تشکیلات خود را سازماندهی کنند. 

 
این گروه در سال 2006 با جریان سلفی تکفیری‌های القاعده عراق پیوند خورد.

 
 جریان سلفی تکفیری پس از گذراندن دوره‌های آموزشی و مسلح شدن در سوریه توان رزمی پیدا کرد و برای تحقق خواسته‌های خود با همکاری برخی از استانداران و نیروهای امنیتی دولت نوری مالکی که وابسته به رژیم بعث بودند ورودشان به عراق شکل گرفت. 

 
فارس: طرح عملیات گروه سلفی بعثی از حضور در عراق چه بود؟

 
چنین گروه‌های تروریستی که از سوی ایادی استکبار و به ویژه آمریکا حمایت می‌شوند در نظر داشتند تا به شکل یک کودتا خود را در اسرع وقت به بغداد برسانند و به همین منظور از طریق استان‌های نینوا و الانبار طرح عملیات خود را شروع کردند. 

 
همکاری مسئولان، فرماندهان و متواری شدن رقم قابل توجهی از نیروهای نظامی عراق در این دو استان سبب شد تا درب پادگان‌های نینوا و الانبار به روی تکفیری‌های سلفی بعثی گشوده شود و در پی سقوط این دو استان، موصل نیز به تصرف آنان در آمد. 

 
ورود سلفی بعثی‌ها به موصل، ادامه پیشروی‌های آنان در شهرهای دیگر را به دنبال خود داشت که این مسئله سبب محاصره 270 درجه‌ای بغداد از سوی آنان شد. 

 
فارس: چه ساز و کارهایی برای باز پس گیری شهرهای عراق از سوی دولت این کشور اندیشیده شده است؟

 
در حال حاضر دولت عراق با مستقر کردن نیروهای نظامی در بغداد سعی در تقویت شرایط استحکام دفاعی این شهر دارد. 

 
البته ورود به هنگام مراجع عظام تقلید و اعلام جهاد کفایی آنان نیز سبب شده است تا دولت نوری مالکی با دست پر به حراست از شهرها بپردازد. 

 
گفتنی است ورود نیروهای مردمی به عرصه دفاع، منجر به اقتدار دولت نوری مالکی و بی‌نیازی از کمک سلطه‌گران شده است. 

 
فارس: وضعیت کنونی امنیت در عراق به چه صورت است؟

 
 در حال حاضر نیروهای مردمی به سرعت در حال سازماندهی هستند که این امر موجب جلوگیری از پیشروی سلفی بعثی‌ها و همچنین بالا رفتن ضریب حفاظت شهرهای مهم، استراتژیک و مذهبی شده است.

 
 البته باز پس گیری شهرها کار دشواری است که زمان‌بر بوده و به زودی تحقق نخواهد یافت.

 
 ارتش عراق در حال حاضر از آمادگی دفاعی بالایی برخوردار نیست و همچنین به علت فقدان تجهیزات مناسب و کلاسیک بودن آن توانایی جنگ خیابانی و شهری را ندارد. 

 
فارس: چه عاملی می‌تواند در شرایط فعلی شرایط را به سرعت به نفع حاکمیت عراق تغییر دهد؟

 
نسخه شفابخش این اتفاق در عراق بسیج مردمی است که علاوه بر کشور ما، استقرار آن در سوریه نیز موفقیت را به دنبال خود داشته است. 

 
بسیج مردمی معادله‌ای است که ورود آن به هر کدام از نقاط جهان می‌تواند پیچیده‌ترین توطئه‌ها را خنثی کند. 

 
انتظار می‌رود طلیعه بسیج مردمی در عراق با توجه به حضور نیروهای غربی در این کشور بیش از سوریه تجلی یابد. 

 
فارس: چرا آمریکایی‌ها در صحنه عراق دست به دامان گروه‌های تکفیری شده‌اند و خود به طور مستقیم گام در میدان نگذاشته‌اند؟

 
آمریکا در نظر دارد تا با جمع‌آوری گروهای تکفیری سراسر جهان در صحنه عراق علاوه بر استفاده ابزاری از آنان، مسائل امنیتی خود را این بار حل و فصل کند و با به وجود آوردن قتلگاهی در این کشور از بازگشت آنان جلوگیری به عمل آورد.

 
 از سوی دیگر جنگ اعتقادی در عراق می‌تواند اذهان منطقه را از فضای ضدیت با استکبار و صهیونیست به سمت ضدیت مذهبی تغییر دهد. 

 
فارس: طرحی که آمریکا در عراق پیگیری می‌کند در کدام شاخه از جنگ‌ها گنجانده می‌شود؟

 
نسل جدیدی از جنگ‌ها در عراق مشاهده می‌شود که در اصطلاح از آن با عنوان نسل چهارم جنگ یاد می‌کنیم.

 
 در نسل چهارم جنگ‌ها صحنه نظامی در ابتدای امر شکل نمی‌گیرد و یا اگر شکل بگیرد هدف اصلی جنگ محسوب نمی‌شود. 

 
به عبارت دیگر جنگ خود پیوست اهدافی بالاتر قرار می‌گیرد که در صحنه عراق پدیده سلفیت و تکفیری در حال پیاده‌سازی این امر از سوی ایادی استکبار است و این مسئله به مراتب خسارت‌هایی بیش از صحنه نظامی را به دنبال خود دارد. 

 
فارس: کدام هدف در تحولات عراق بیش از صحنه نظامی برای آمریکایی‌ها دارای اهمیت است؟

 
آمریکایی‌ها درصدد ایجاد جنگ شناختی و در واقع تغییر نگرش مخاطبان هستند. 

 
غربی‌ها نخستین مخاطبان آمریکایی‌ها هستند چراکه گرایش به اسلام در آنان به شدت افزایش پیدا کرده است.

 
 آمریکا قصد دارد تا با حمایت از جریان سلفی تکفیری موجی از اسلام هراسی را در اذهان مردم به وجود آورد و از رشد ریاضی مسلمانان جلوگیری کند. 

 
همچنین تحقق این امر، اسلام‌ستیزی در جوامع جهانی و منزوی شدن گروه‌های اسلامی را نیز به دنبال خود خواهد داشت. 

 
فارس: رسانه‌های تبلیغاتی ایادی استکبار چه نقشی در معرفی تکفیری‌ها ایفا می‌کنند؟

 
 رسانه‌های خبری و اجتماعی ایادی استکبار با پوشش اقدامات تکفیری‌ها در تغییر نگرش اذهان عمومی نسبت به اسلام نقش گسترده‌ای را ایفا می‌کنند.

 
 دلخراش‌ترین جنایات تکفیری‌ها در فضای این رسانه‌ها به راحتی بازتاب پیدا می‌کند. 

 
این در حالی است که صفحات اجتماعی گروه‌هایی که در تعالی مفاهیم ناب اسلامی می‌کوشند از سوی ایادی استکبار مسدود می‌شوند.
کد مطلب: 277977