توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
حافظه تاریخی موسیقی خراسان درگذشت/ نوای دوتارنواز پیشکسوت خاموش شد
يکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۰۰
پیشکسوت دوتار نوازی خراسان صاحب نغمه‌های دیار جام پس از یک ماه بستری بودن در بخش ICU بیمارستان امام رضا(ع) عصر روز 16 آذرماه درگذشت.
به گزارش عرش نیوز، محسن عسگریان در گفتگو با خبرنگار مهر درباره درگذشت استاد دوتار نواز خراسان گفت: پدرم پیش از این به خاطر عفونت ریه در بیمارستان بستری شد و بعد از آن به دلیل کاهش پلاک خون هوشیاری خود را به تدریج از دست داد.

وی ادامه داد: از دو روز گذشته پدرم دیالیز نشد، فشار وی به زیر ۵ رسید و امروز یکشنبه ۱۶ آذرماه ساعت ۱۷.۳۰ بعد از ظهر درگذشت.

استاد ذوالفقار عسگریان دوتار نواز مشهور خراسانی متولد ۱۳۱۱ در خلیل آباد کاشمر است که فعالیت حرفه ای و هنری خود را از تربت جام آغاز کرده است.

این نوازنده چیره دست یادگیری دو تار را از سنین کودکی آغاز کرد و پدرش به عنوان نخستین استاد فنون و رموز این ساز پر آوازه را به خوبی به ایشان آموزش داد.

این استاد و حافظه تاریخی موسیقی مقامی در چندین جشنواره موسیقی فجر توانست به طور پیاپی دیپلم افتخار جشنواره را از آن خود کند.

وی از سال ۱۳۷۶تا ۱۳۷۹ به دفعات در کشورهای مختلف اروپایی همچون ایتالیا، فرانسه، سوئیس، هلند و بلژیک به هنرنمایی پرداخته است.

مراسم تشییع این استاد پیشکسوت سه شنبه ۱۸ آذرماه از مقابل مجتمع امام رضا مشهد به سوی بهشت رضا انجام خواهد شد.

منبع: مهر
کد مطلب: 339861