توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مطالبات بانکی استان کرمان ۱۹ هزار و ۸۵۰ میلیارد ریال است
يکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۵۰
کرمان - رئیس شورای هماهنگی بانک‌های استان کرمان جمع مطالبات آشکار شبکه بانکی کرمان در پایان شهریور ماه را ۱۹ هزار و ۸۵۰ میلیارد ریال عنوان کرد.
به گزارش عرش نیوز، حسن امیری عصر یکشنبه در جلسه شورای عالی بانک های استان کرمان گفت: جمع کل منابع شبکه بانکی استان کرمان در پایان شهریور ماه سال جاری ۱۲۷ هزار و ۲۸۰ میلیارد بوده است.

وی ۷۱ درصد از منابع شبکه بانکی استان کرمان را گرانقیمت و ۲۹ درصد را ارزان قیمت عنوان و تصریح کرد: در حال حاضر قیمت تمام شده پول اکثر بانک های استان کرمان بالای ۲۰ درصد است.

پرداخت ۱۱۹ میلیارد و ۹۸۳ میلیون ریال تسهیلات

این مسئول ادامه داد: تسهیلاتی که شبکه بانکی این استان تا شهریور ماه سال ۹۳ در بخش های مختلف صنعت و معدن، کشاورزی، مسکن، خدمات بازرگانی، صادرات و واردات، قرض الحسنه و سایر زمینه ها پرداخت کرده ۱۱۹ میلیارد و ۹۸۳ میلیون ریال است.

امیری با اذعان به این نکته که بیش از ۵۱ درصد تسهیلات گفته شده در بخش های مولد صنعت و معدن، کشاورزی و مسکن پرداخت شده است، افزود: این آمار نشان از همراهی شبکه بانکی با بخش تولید استان دارد.

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های استان کرمان جمع مطالبات شبکه بانکی کرمان در پایان شهریور ماه را ۱۹ هزار و ۸۵۰ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: این مبلغ مطالباتی است که به بسته های مربوطه منتقل شده و به صورت آشکار دیده می شود.

این مسئول ادامه داد: مطالبات مشکوک الوصول ۶۹ درصد، مطالبات معوق ۱۶ درصد، سررسید گذشته ۱۵ درصد از مطالبات شبکه بانکی استان کرمان را تشکیل می دهند.

امیری اذعان داشت: در بحث سپرده های موثر در شهریور ۹۳ نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی معادل ۲۱.۵۸ درصد و نسبت به اسفند ۹۲ رشدی برابر ۸.۵۵ درصد را شاهد بودیم.

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های استان کرمان گفت: در سپرده های کل نسبت به شهریور ۹۲، از رشدی معادل ۲۱ درصد و نسبت به اسفند سال گذشته از رشدی برابر ۷.۶ درصد برخوردار بودیم.

وی تصریح کرد: در بحث تسهیلات نیز نسبت به شهریور سال گذشته ۱۱.۹۳ و نسبت به اسفند ۹۲، ۳.۲ رشد را مشاهده می کنیم.

رشد ۱۰۲.۳ درصدی مطالبات بانک ها

امیری از رشد ۱۰۲.۳ درصدی مطالبات بانک ها نسبت به شهریور ۹۲ خبر داد و اذعان داشت: که این آمار در مقایسه با اسفند سال گذشته ۲۴.۵۸ درصد افزایش یافته است.

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های استان کرمان گفت: این آمار مربوط به مطالبات آشکار شبکه بانکی است و قسمت زیادی به واسطه ماده ۱۶، ۲۸، ۲۹ و مصوبات ستاد تسهیل ابلاغ شده از بانک مرکزی تقسیط شده اما چون به سرفصل های مربوطه منتقل نشده و خود را نشان نمی دهد. بنابراین آمار مطالبات معوق شبکه بانکی استان کرمان بیش مبلغ گفته شده است.

وی در ادامه کل منابع شبکه بانکی استان کرمان را ۱۲۷ هزار میلیارد دانست و گفت: براساس خط مش ابلاغ شده از بانک مرکزی ۸۰ درصد این مبلغ را شبکه بانکی می تواند تسهیلات بدهد و ۱۷ درصد نیز ذخیره قانونی نزد بانک مرکزی است.

امیری با اشاره به اینکه از ۱۲۷ هزار میلیارد ریال مبلغ ۱۰۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال برای شبکه بانکی قبال پرداخت بوده است، افزود: شبکه بانکی تاکنون ۱۳۸ هزار میلیارد پرداخت کرده است چرا که ۱۱۹ هزار میلیارد تسهیلات و ۱۹ هزار میلیارد مطالبات شبکه بانکی بوده است که این امر نشان از همراهی شبکه بانکی استان کرمان با مسئولین استانی است.

وی تعداد شعب شبکه های بانکی استان کرمان را ۶۷۴ شعبه دانست و افزود: شش هزار و ۳۸۷ نفر در این مجموعه مشغول به فعالیت هستند.

منبع: مهر
کد مطلب: 339853